Nawigacja

 • Zostań wolontariuszem 27. Finału WOŚP

  Zostań wolontariuszem 27. Finału WOŚP

  13 stycznia 2019 roku odbędzie się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku zbiera pieniądze DLA DZIECI MAŁYCH NA ZAKUP SPRZĘTU DLA SPECJALISTYCZNYCH SZPITALI DZIECIĘCYCH.

  Organizatorem sułkowickiego Finału jest tradycyjnie Sułkowicki Ośrodek Kultury. SOK serdecznie zaprasza wolontariuszy do zbieranie pieniędzy do puszek oraz pomocy w sztabie.

  Możliwa jest również rejestracja on-line. Aby zgłosić się do naszego Sztabu należy wejść na stronę: https://iwolontariusz.wosp.org.pl/login, zarejestrować się, odnaleźć nasz Sztab i wypełnić ankietę.

  Aby zostać wolontariuszem WOŚP należy przynieść wypełnioną ankietę do Sułkowickiego Ośrodka Kultury. Zgłoszenia przyjmujemy do 14 grudnia.

  Ankietę można otrzymać w SOK lub pobrać: ANKIETA WOLONTARIUSZA

  Zostań wolontariuszem 27. Finału WOŚP - Obrazek 1

   

 • Koncert dla Niepodległej

  Koncert dla Niepodległej

  Tradycyjnie, bo 11 listopada, zupełnie inaczej, bo w 100. Rocznicę Święta Niepodległości, mieszkańcy naszej gminy spotkali się w Sułkowickim Ośrodku Kultury na Koncercie dla Niepodległej.

  W to wyjątkowe, świąteczne popołudnie  wszyscy przybyli do Sułkowickiego Ośrodka Kultury mieli okazję do oddania hołdu, naszej wolnej Ojczyźnie. Uczestnicząc w tak podniosłym wydarzeniu nasi goście zostali  przeprowadzeni przez skomplikowane dzieje Polski.

  „wraz z pieśniami, które powstawały w ciągu naszych dziejów i towarzyszyły przodkom w różnych momentach: wielkie bitwy, zwycięstwa i klęski, codzienny trud, osobiste dramaty, rozstania i powroty, radości i smutki. Teksty anonimowe i wiersze poetów, pisane na polach bitewnych, w więzieniach i w salonach. Jest ich bardzo wiele i różne są ich historie, ale razem opisują naszą wspólną historię - Polski i Polaków.- mówiła prowadząca Pani Monika Lempart.

  Podczas koncertu Chór Apassionata ze swoim nowym dyrygentem Panem Maciejem Gawronem wykonał  pieśni: Modlitwa oraz Gaude Mater Polonia. Następnie do Apassionaty dołączył a nasza druga grupa-Chór Seniorów „Elegia”, by wspólnie z całą widownią, odśpiewać hymn narodowy.

  Koncert dla Niepodległej - Obrazek 1

  Koncert dla Niepodległej - Obrazek 2

    Chór Seniorów pod batutą Haliny Repeć wykonał, po raz pierwszy na naszym koncercie, Piosenkę o pacyfikacji, ułożoną przez partyzanta Czesława Wyrwałę. Utwór ten przypina najtragiczniejsze wydarzenie w XX wieku, które wydarzyły się w naszej Małej Ojczyźnie. Po chórach na scenie zagościli soliści – dzieci i młodzież rozwijający swoje talenty na zajęciach SOK. Utwór  Dziś idę walczyć, mamo zaśpiewał Adam Lempart, żywiołowe i radosne Dzieci Chudego (prowadzone obecnie przez Monikę Giergiel) zaśpiewały Serce w plecaku i Piosenkę o nocy. Młodziutka posiadaczka przejmującego głosu Aleksandra Kuźniar wykonała piosenkę Miasto 44. Gabriela Stojak wykonała znany utwór  Do kołyski, a duet Zuzanna Biela i Natalia Kardaś – piosenkę Moja i twoja nadzieja.

  Koncert dla Niepodległej - Obrazek 3 Koncert dla Niepodległej - Obrazek 4 Koncert dla Niepodległej - Obrazek 5

  Koncert dla Niepodległej - Obrazek 6

  Nie tylko występy wokalne zagościły tego dnia na scenie Sułkowickiego Ośrodka Kultury. Zespół Pieśni i Tańca Elegia zatańczył rozbudowany układ poloneza z akompaniamentem  Pana Stanisława Judasza, grupa baletowa pod opieką Pani Grażyny Ziaji wykonała swój układ taneczny z biało-czerwonymi szarfami. Gościnnie, zaprezentował się również chór z sułkowickiej filii Szkoły Muzycznej w Czasławiu z piosenkami Rozszumiały się wierzby płaczące oraz Już zachodzi czerwone słoneczko.

  Koncert dla Niepodległej - Obrazek 7

  Koncert dla Niepodległej - Obrazek 8

  Na zakończenie dyrektor SOK-u  Pani Halina Obst i prowadząca Pani Monika Lempart zaprosiła obecnych do obejrzenia wystawy, przygotowanej specjalnie na 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, zatytułowanej Symbole Polski , która znajduje się w holu ośrodka oraz lampkę białego i czerwonego wina. Każdy z przybyłych otrzymał także pamiątkową odznakę w biało-czerwonych barwach.

  Fot. Anna Witalis- Zdrzenicka

  Więcej zdjęć w galerii: 11 Listopada 2018


  B.S

 • Gminne obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości/ Nagroda dla Chóru Apassionata

  Gminne obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości/ Nagroda dla Chóru Apassionata

  100. Rocznica Odzyskania Niepodległości, dla mieszkańców naszej Gminy przebiegła pod znakiem wielu wydarzeń i uroczystości, których uczestnikom przyświecał jeden cel- uczcić pamięć i wyrazić wdzięczność dla ludzi, dzięki  którym możemy cieszyć się wolnością.

  Święto Niepodległości rozpoczęła Msza Święta odprawiona za Ojczyznę w kościele w Sułkowicach . Przewodniczył jej ks. dziekan Edward Antolak, który w pięknych słowach mówił o wielu obliczach wolności, odnosząc się do osobistych przeżyć oraz do wydarzeń o skali narodowej. Nie tylko w słowach homilii poczuć można było wyjątkowy przekaz. Także wspólne odśpiewanie Roty, oprawa muzyczna Chóru Apassionata ,udział Orkiestry Dętej oraz biało- czerwone wieńce przypominały o tym, w jak ważnym Dniu możemy uczestniczyć. Podczas Mszy św. odśpiewany został hymn Ciebie, Boga wysławiamy jako dziękczynienie za niepodległość, a na zakończenie - wszystkie zwrotki hymnu Boże coś Polskę.

  Gminne obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości/ Nagroda dla Chóru Apassionata - Obrazek 1

  Po Mszy Świętej w podniosłym nastroju poczty sztandarowe, delegacje i uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik, gdzie czekała Orkiestra Dęta wraz ze swoim dyrygentem Panem Andrzejem Moskalem. Niezawodni muzycy SOK przywitali przybywających wiązanką, zagranych żywiołowo, pieśni patriotycznych. Po uformowaniu się kolumn i pocztów sztandarowych został odegrany hymn. Uroczystość pod pomnikiem prowadziła Pani Monika Widlarz. Odczytała tradycyjny tekst oraz prezentowała delegacje składające wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji. W tym roku były to liczne, bo aż 34, reprezentacje  szkół, instytucji, firm i organizacji pozarządowych. Pośród nich nie zabrakło przedstawicieli SOK z dyrektor Panią Haliną Obst oraz dziećmi z ZPiT "Elegia" Rudnik. Do delegacji i licznie zgromadzonych mieszkańców okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Piotr Pułka. Tę część uroczystości zakończyła orkiestra dęta koncertem pieśni patriotycznych.

  Gminne obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości/ Nagroda dla Chóru Apassionata - Obrazek 2    Gminne obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości/ Nagroda dla Chóru Apassionata - Obrazek 3

  Nagrody samorządowe

  Spod pomnika, uroczystym przemarszem, zgromadzeni przeszli do strażnicy OSP w Sułkowicach, gdzie odbyło się wręczenia Nagród Samorządowych  2018. Gdy zegar wskazał godzinę 12, wszyscy obecni, w towarzystwie chóru Apassionata odśpiewali wraz z milionami Polaków, włączając się do wspólnej akcji, hymn narodowy. Jak co roku Rada Miejska, po zweryfikowaniu i omówieniu wszystkich dostarczonych wniosków, wyróżniła laureatów tegorocznej Nagrody Samorządowej. Pośród nagrodzonych znaleźli się: OSP Harbutowice, Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic „Kowadło” oraz nasz Chór Apassionata, do zeszłego roku prowadzony przez Pana Mateusza Pitalę, obecnie doskonalący swoje wokalne umiejętności pod wodzą Pana Macieja Gawrona. W ramach podziękowania , Chór Apassionata uświetnił  tę wspaniałą uroczystość piosenką „Kocham Cię Polsko”, ze słowami odnoszącymi się do naszej gminy. Tradycyjnie Orkiestra Dęta Sułkowickiego Ośrodka Kultury odegrała dla wszystkich laureatów "STO LAT".

  Dla wszystkich zgromadzonych Stowarzyszenie Gospodyń w Sułkowicach przygotowało poczęstunek w biało-czerwonych barwach. Było uroczyście i rodzinnie- tak jak powinno się obchodzić wielkie, narodowe święta w swojej małej ojczyźnie.

  Gminne obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości/ Nagroda dla Chóru Apassionata - Obrazek 4    Gminne obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości/ Nagroda dla Chóru Apassionata - Obrazek 5

  Gminne obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości/ Nagroda dla Chóru Apassionata - Obrazek 6

   Chór „Apassionata” tworzą miłośnicy śpiewu chóralnego. Podstawą do utworzenia chóru około 1990 r. stała się dziewczęca schola parafialna. Założycielem był Józef Oliwa, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, organista i nauczyciel muzyki w Sułkowicach. Repertuar chóru obejmował muzykę od renesansu po współczesność. „Apassionata” z powodzeniem brał udział w Ogólnopolskich Konkursach Chórów w Krakowie, Myślenicach i Niepołomicach zyskując sobie wysoką pozycję wśród grup śpiewaczych. Uczestniczył w Koncertach Kolęd i Pastorałek oraz Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej w Myślenicach. Chór śpiewał również w Bazylice Mariackiej, u księży Jezuitów oraz podczas Mszy Św.     w Łagiewnikach. Wielkim wyróżnieniem dla Chóru „Apassionata” było zdobycie w 2002 r. Brązowej Wstęgi w Małopolskim Przeglądzie Chórów w Niepołomicach. W 2005 roku został Laureatem Nagrody Starosty Myślenickiego w dziedzinie kultury i sztuki za całokształt działalności, pielęgnowanie i ochronę rodzimej kultury, promowanie powiatu myślenickiego oraz jednoczenie społeczności lokalnej. Wyróżniony został również medalem „W Uznaniu Zasług dla Rozwoju Gminy Sułkowice”

  Fot. Anna Witalis- Zdrzenicka

  Więcej zdjęć w galerii: 11 Listopada 2018


  B.S

 • SP nr 1 w Sułkowicach dla Niepodległej

  SP nr 1 w Sułkowicach dla Niepodległej

  W piątek 9.11.2018 r. Sułkowicki Ośrodek Kultury wypełnił się po brzegi mieszkańcami nazej gminy. Wszystko to za sprawą Wieczornicy dla Niepodległej  przygotowanej przez  uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sułkowicach. Równo o godz. 17:00 Dyrektor  placówki Pani  Krystyna Madejczyk powitała wszystkich gości. Podniosłym przemówieniem wprowadziła przybyłych w uroczysty charakter spotkania i oddała głos swoim podopiecznym. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i w piękny sposób przybliżyli trudną historię naszego państwa.

  SP nr 1 w Sułkowicach dla Niepodległej - Obrazek 1

  Na prezentowany koncert złożyły się pieśni, wiersze i fragmenty prozy oraz taniec w wykonaniu społeczności uczniowskiej. Doskonale przygotowany przez wychowawców, w bogatej oprawie plastycznej, przemawiający prosto do naszych biało-czerwonych serc - program spotkał się z gorącym przyjęciem widowni. Jednym z punktów programu był występ ułana (członka Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej imienia 21 pułku ułanów Nadwiślańskich) Pana Andrzeja Koska – artysty operowego, który swoim wspaniałym tenorem zaśpiewał piosenki żołnierskie i legionowe. Gościnnie wystąpiła także najstarsza grupa ZPiT „Elegia” Rudnik. Elegia przedstawiła program Polskich Tańców Narodowych do akompaniamentu swojej kapeli.

  SP nr 1 w Sułkowicach dla Niepodległej - Obrazek 2  SP nr 1 w Sułkowicach dla Niepodległej - Obrazek 3

  Na zakończenie dyrektor szkoły oraz grono pedagogiczne i rodzice zaprosili wszystkich uczestników wieczornicy na iście polski poczęstunek - kapuśniak i szarlotkę. 

  Fot. Anna Witalis- Zdrzenicka

  Więcej zdjęć w galerii: Wieczornica SP nr 1 w Sułkowicach


  B.S

 • Konkurs na NAJWIĘKSZEGO I NAJCIĘŻSZEGO GRZYBA SEZONU 2018 rozstrzygnięty

  Konkurs na NAJWIĘKSZEGO I NAJCIĘŻSZEGO GRZYBA SEZONU 2018 rozstrzygnięty

  Poniżej zamieszczamy protokół z konkursu na "NAJWIĘKSZEGO I NAJCIĘŻSZEGO GRZYBA SEZONU 2018".

  PROTOKÓŁ 2018

  W dniu 29.10.2018r. Jury w składzie : Mirosław  Polak oraz Beata Szuba, na podstawie notatek sporządzanych podczas przynoszenia grzybów do Sułkowickiego Ośrodka Kultury, w których był odnotowany ich ciężar stwierdziło, że przyniesiono 10 grzybów.

  Jury przyznało następujące miejsca :

  1. Wiktor i Kamil Chłodeccy- siedzuń sosnowy 2600g, borowik szlachetny 800g  
  2. Krystian Bochenek- borowik szlachetny 1400g
  3. Józef Stręk- borowik szlachetny 1000g
  4. Michał Doniec- borowik szlachetny 754 g
  5. Patrycja Przała- borowik szlachetny 700g
  6. Milena, Liliana, Blanka Popek- borowik szlachetny 620 g
  7. Klaudia i Martyna Jędrzejowskie- borowik szlachetny 620 g
  8. Jakub Bielarz- borowik szlachetny 600g
  9. ŚDS Sułkowice- borowik szlachetny 400g

   

  Dziękujemy wszystkim biorącym udział w konkursie za zainteresowanie. Składamy serdeczne gratulacje zwycięzcom.

  Wszystkich biorących udział w konkursie prosimy o  zgłaszanie się po odbiór nagród od 05.11.2018 r. (poniedziałek) do dnia 30.11.2018 r. do Sułkowickiego Ośrodka Kultury w godzinach otwarcia SOK.

  Galeria konkursowych okazów: http://sok.sulkowice.pl/photos/?photo=album&gallery=120#gallery/120


  B.S

 • Koncert dla Niepodległej

  Koncert dla Niepodległej

  Sułkowicki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na uroczysty Koncert dla Niepodległej, zorganizowany by uczcić 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

  Podczas naszego koncertu wystąpią:

  Chór Appasionata, Chór Seniorów, Dzieci Chudego, uczestniczki zajęć wokalnych oraz Adam Lempart.

  Nasze wydarzenie zostanie również uświetnione pięknym tańcem grupy baletowej oraz polonezem ZPiT „Elegia” Rudnik.

  Zachęcamy aby po koncercie obejrzeć naszą wystawę „SYMBOLE POLSKI”, która znajduje się w holu i została specjalnie przygotowana na tę okoliczność.

 • Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019

  Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019

  Tradycyjnie Sułkowicki Ośrodek Kultury uroczyście zainaugurował nowy Rok Kulturalny. Podczas, obfitej w artystyczne prezentacje, niedzieli 14.10.2018 r. zaprezentowały się grupy pracujące przy SOK. Na scenie – obok prężnie działających od wielu lat zespołów, takich jak Orkiestra Dęta, Chór Apassionata, ZPiT „Elegia” Rudnik,  ZT Retro czy Dzieci Chudego, obejrzeć można było występ najmłodszych uczestników zajęć z sekcji baletowej oraz uczestników zajęć wokalnych ( Zuzanny Bieli oraz Aleksandry Kuźniar z akompaniamentem taty). Każda z formacji przygotowała krótki program artystyczny.

  Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - Obrazek 1 Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - Obrazek 2   Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - Obrazek 3 Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - Obrazek 4  Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - Obrazek 5 Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - Obrazek 6  Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - Obrazek 7 Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - Obrazek 8  Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - Obrazek 9 Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - Obrazek 10  Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - Obrazek 11 Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - Obrazek 12

  Inauguracja Roku Kulturalnego to znakomita okazja, nie tylko do zaprezentowania bogatej oferty naszego Ośrodka, to czas w którym należy także docenić dokonania naszych instruktorów i pracowników oraz wszystkich wspierających nasze działania. Zgodnie z tradycją podczas tej uroczystości został przyznany tytuł SOK KULTURA 2018. Z rąk Dyrektor SOK Pani Haliny Obst, której towarzyszyli Senator Rzeczypospolitej Polski Pana Andrzej Pająk oraz Burmistrz Sułkowic Pan Piotr Pułka, otrzymali go: Pani Joanna Gatlik- Kopciuch- inspektor ds. promocji gminy oraz Pan Mirosław Polak-wieloletni pracownik SOK, który pełni funkcję kierownika ds. administracyjno- technicznych. Tegoroczne Tytuły przyznano osobom, które wspierają naszą kulturę „po cichu”. Dzięki pracy scenograficznej i akustycznej, znanego wszystkim Pana Mirka, możemy w pełni napawać się widowiskami, zarówno tymi w SOK jak i innymi, w których wsparcie techniczne jest konieczne. Dzięki Asi, jej reportażom i fotorelacjom, zawsze na bieżąco jesteśmy informowani o tym co dzieje się w naszej lokalnej społeczności.

  Uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - Obrazek 13

  Kolejnym obowiązkowym punktem naszej Inauguracji jest przyznanie tytułu INSTRUKTORA SOKu 2018. Nagrodę otrzymała dyrygent Chóru Seniorów Pani Halina Repeć, dzięki której do pamięci przywrócono Hymn Pacyfikacji Sułkowic z ok. 1945 roku.

  Ogromnie dziękujemy wszystkim artystom, którzy wystąpili dla nas na IRK 2018/2019. Dziękujemy instruktorom, którzy przygotowali grupy i solistów oraz rodzicom za to, że darzą nas zaufaniem i przyprowadzają dzieci na nasze zajęcia. Mamy nadzieję, że tak rozpoczęty Rok Kulturalny będzie obfitował w ogrom artystycznych przeżyć.

  Więcej zdjęć w galerii:http://sok.sulkowice.pl/photos/?photo=album&gallery=125#gallery/125


  B.S

 • Harmonogram zajęć tanecznych

  Harmonogram zajęć tanecznych

  Poniżej przedstawiamy harmonogram zajęć tanecznych prowadzonych w Sułkowickim Ośrodku Kultury.

  Zajęcia rozpoczynają się w środę tj. 12.09. 2018 r.

  Przypominamy, że zapisy obowiązują również uczestników zajęć z ubiegłego roku. Serdecznie zapraszamy!

   

  BALET

  PONIEDZIAŁEK

  GRUPA I (3-5 lat) 1540-1625

  GRUPA II (6-8 lat) 1625-1710

   

  TANIEC NOWOCZESNY DLA PRZEDSZKOLAKÓW (3-5 LAT)

  ŚRODA 1615-1700

   

  RETRO I MINI (ZERÓWKA, KLASY I-III)

  PONIEDZIAŁEK 1710-1810

  ŚRODA 1700-1800

   

  RETRO II (KLASA IV-V)

  WTOREK1515-1615

  ŚRODA 1800-1900

   

  RETRO SQUAD (KLASA VI I STARSI)

  WTOREK1945-2045

  ŚRODA 1900-2000

   

 • Nowa hala w Rudniku ośpiewana i obtańcowana przez Małą Elegię

  Nowa hala w Rudniku ośpiewana i obtańcowana przez Małą Elegię

  Dnia 22.09.2018 r. w Rudniku miało miejsce bardzo ważne, szczególnie dla społeczności szkolnej, wydarzenie. Oficjalnie została otwarta i poświęcona nowoczesna hala sportowa przy Zespole Placówek Oświatowych  z dużym funkcjonalnym zapleczem i siłownią.

   

  Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w rudnickim kościele. Po niej wszyscy uczestnicy tego podniosłego wydarzenia we wspólnym przemarszu, przebyli drogę dzielącą świątynię i szkołę aby wziąć udział w dalszej części uroczystości. Po przekroczeniu progu nowego budynku, każdy zajął swoje miejsce i z wielkim zaciekawieniem przyglądał się ogromnemu sportowemu wnętrzu i czekał co nastąpi.

   

  Po części oficjalnej, która obfitowała w ogrom serdecznych słów skierowanych ze strony władz gminy oraz zaproszonych gości do uczniów i nauczycieli ZPO Rudnik,  nastąpiła część artystyczna.

  Występy rozpoczęły się od wejścia do hali budowlańca z taczkami, Dawida z pierwszej klasy.  Zachęcony potężnymi oklaskami i salwami śmiechu żywiołowo odśpiewał przebój Golec uOrkiestra  „Ściernisko”, ze słowami specjalnie dopasowanymi do wydarzenia.

  Uczniowie z Rudnika przygotowali także kilka pokazów. Chór szkolny śpiewał podczas uroczystości i na jej zakończenie. Przedszkolaki zaprezentowały układ baletowy do utworu „Laleczka z saskiej porcelany”, starsze dziewczęta – układ tańca nowoczesnego, a uczniowie z Rudnika należący do UKS Katana prowadzonego przez Pana Jacka Bugajskiego – pokaz treningu judo. Z tańcem i śpiewem zaprezentowały się również dzieci z ZPiT „Elegia” Rudnik. Nasz zespół przygotował na tę okazję wiązankę regionalnych tańców, w skład których wchodzą .in. poleczka tupu-tupu, Kowol, Cygan, Krakowiak czy Chodzony.

  Wielki finał zaangażował wszystkich uczniów, którzy ułożyli razem z baloników biało-czerwoną  flagę narodową, a następnie wypuścili ją w powietrze, pod sam sufit hali.

   

  Nowa hala w Rudniku ośpiewana i obtańcowana przez Małą Elegię - Obrazek 1   Nowa hala w Rudniku ośpiewana i obtańcowana przez Małą Elegię - Obrazek 2

   

  Nowa hala w Rudniku ośpiewana i obtańcowana przez Małą Elegię - Obrazek 3   Nowa hala w Rudniku ośpiewana i obtańcowana przez Małą Elegię - Obrazek 4

   

  ZPiT „Elegia” Rudnik bardzo dziękuje za zaproszenie na tak wspaniałe wydarzenie. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią  tej bardzo ważnej i podniosłej uroczystości.

   

  Więcej zdjęć w galerii: https://sok-sulkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=123

  Więcej informacji na temat nowej hali w Rudniku: http://gmina.sulkowice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3289:otwarcie-halis-sportowej-w-rudniku&catid=190:hala-w-rudniku

   

  Zdjęcia: Anna Witalis- Zdrzenicka


  B.S

 • Zapraszamy na zajęcia w roku szkolnym 2018/2019

  Zapraszamy na zajęcia w roku szkolnym 2018/2019

  Sułkowicki Ośrodek Kultury zachęca dzieci, młodzież i dorosłych do zapoznania się z ofertą zajęć na rok szkolny 2018/2019. Zapisy do grup przyjmować będą pracownicy SOK. Szczegółowe  informacje dostępne w kasie Sułkowickiego Ośrodka Kultury od pon.- pt. w godz. 9:00-21:00, tel. (12) 273 34 59 lub na www. sok.sulkowice.pl

  Przy zapisie należy podać imię i nazwisko, wiek uczestnika oraz telefon kontaktowy.

  Wszystkich uczęszczających na zajęcia w ubiegłym roku szkolnym także obowiązują zapisy.

   

  Zapraszamy na zajęcia w roku szkolnym 2018/2019 - Obrazek 1 Zapraszamy na zajęcia w roku szkolnym 2018/2019 - Obrazek 2

 • Grzybowy rekordzista

  W dniu 3 września 2018 r. do Sułkowickiego Ośrodka Kultury przyniesiono niezły grzybowy okaz. Wiktor Chłodecki wraz z tatą Kamilem dostarczyli nam 2600 gramowego siedzunia sosnowego! Tak ogromnego grzyba jeszcze nie widziellismy.

  Gratulujemy znalazcom! Wszystkim grzybiarzom życzymy powodzenia podczas jesiennych zbiorów:)

 • NAUKA RYSUNKU

  NAUKA RYSUNKU
 • Pieśń o pacyfikacji Sułkowic

  Pieśń o pacyfikacji Sułkowic

  "Płomień rozgryzie malowane dzieje, / Skarby mieczowi spustoszą złodzieje, / Pieśń ujdzie cało..."

  Słowami Wajdeloty z "Konrada Wallenroda" Adam Mickiewicz mówi o trwałości niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  Pieśń nie boi się wojny, nie zatrzyma jej administracyjna granica, wyjdzie z każdego więzienia i nie potrzebuje muzealnych wnętrz do ochrony.

  Jednak nie jest niezniszczalna. Ona trwa w ludzkiej pamięci, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Przepaść może w zapomnieniu - jej największym wrogu. Taki los spotyka wiele pieśni i utworów, ale - wbrew słowom naszego wieszcza - często zostają ocalone dzięki istnieniu ich materialnych śladów - zapisów nutowych.

  Tak też się stało z "Pieśnią o pacyfikacji Sułkowic". Nigdy nie była zbiorowo, uroczyście wykonywana. Przekazywana tylko wśród zaufanych osób i śpiewana niemal potajemnie, powoli ulegała zapomnieniu. Wśród starszych mieszkańców jeszcze krążą o niej opowieści. Niektórzy znają fragmenty tekstu, inni strzępki melodii. Pieśń opisuje bardzo bolesne chwile w historii naszej miejscowości, a temat pacyfikacji przez wiele lat rodził konflikty i podejrzenia, poruszany był bardzo niechętnie. Z tych samych powodów piosenka nie była popularna. Po ponad 70-ciu latach, dzięki staraniom wielu osób udało się odnaleźć tekst i melodię. I w końcu została publicznie wykonana podczas gminnego śpiewania pieśni patriotycznych w Sułkowickim Ośrodku Kultury 11 Listopada 2017 r. Wspólnej pamięci przywrócił ją Chór Elegia Seniorzy z Rudnika pod dyrekcją mgr Haliny Repeć.

  "Pieśń o pacyfikacji Sułkowic" powstała ok. 1945 roku. Autorem tekstu jest ppor. Czesław Wyrwała ps. "Wilczur" - partyzant, ranny w walce, a następnie rozstrzeliwany przez Niemców stracił nos i oko, ale cudem przeżył. Autor melodii pozostaje nieznany, a zapisu nutowego dokonał wieloletni sułkowicki organista Pan Józef Oliwa. Mieszkańcy Sułkowic mogli poznać Pieśń w 1989 roku, dzięki gazecie gminnej "Klamra", w numerze 11/1989 wydrukowany był tekst, a w 14/1989 melodia. W roku 2013 tekst został wydrukowany na okolicznościowej pocztówce: W listopadzie 2017 roku Chór Elegia Seniorzy z Rudnika działający przy SOK, nagrał ją w Amadeusz Studio w Sułkowicach i teraz jest już zabezpieczona przed zaginięciem. Pieśń ma 11 zwrotek. Napisana jest takim językiem, jakiego wówczas używano w Sułkowicach. Częsta jest niezgodność akcentów mowy i akcentów muzycznych oraz różna ilość sylab w poszczególnych wersach. Zdarzają się błędy w konstrukcji gramatycznej i logicznej zdań, niepoprawna odmiana wyrazów, niezgodność rymów - ale nie w poprawności literackiej tkwi jej wielka wartość. Melodia, co zaskakujące, jest wesoła, jednak kiedy się ją śpiewa, z każdą zwrotką czuje się wzrastające napięcie, dramatyczny charakter - i nie przeszkadza durowa tonacja.

  Impulsem powstania pieśni było najtragiczniejsze wydarzenie w historii miejscowości. Zostało w niej udokumentowane. Zawiera rzeczową, subiektywną relację z sekwencji wydarzeń od świtu, aż do zakończenia pacyfikacji. Określa miejsca, czas i uczestników akcji. Ten emocjonalny i spontaniczny opis, wyraża tragizm i podłość wojny, jest strażnikiem pamięci o ofiarach, oraz znakiem bólu i traumy świadków. Oprawiony i wzmocniony muzyką z całą pewnością jest cennym zabytkiem niematerialnej kultury Sułkowic.

  Halina Repeć

  Pieśń o pacyfikacji Sułkowic - Obrazek 1

 • SPOTKANIA ORGANIZACYJNE ORAZ PIERWSZE ZAJĘCIA

  SPOTKANIA ORGANIZACYJNE ORAZ PIERWSZE ZAJĘCIA

  Poniżej zamieszczamy daty spotkań organizacyjnych oraz pierwszych zajęć zespołów i kół zainteresowań (informacje będą umieszczane na bieżąco). Na spotkaniach podane zostaną terminy zajęć w bieżącym roku szkolnym.

  Zachęcamy do zapoznania się z tabelą oraz do zapisu na zajęcia!

  Przypominamy, że zapisy obowiązują również wszystkich, którzy uczęszczali na zajęcia SOK w ubiegłym roku. Karta uczestnictwa dostępna poniżej lub w Sułkowickim Ośrodku Kultury.

  KARTA UCZESTNICTWA

  KOŁO ZAINTERESOWAŃ/ ZESPOŁY/ ZAJĘCIA

    DATA

  GODZINA

    MIEJSCE

  ZPiT „ELEGIA” RUDNIK

  07.09.2017 r. (piątek)

  17:00-18:30

  18:30- ZEBRANIE

  Strażnica OSP Rudnik

  KOŁO PLASTYCZNE

  07.09.2017 r. (piątek)

  14:15- 15:25 6-7 lat

  15:30-17:00 8-9 lat

  17:00-18:30 10 lat i starsi

  Sułkowicki Ośrodek Kultury

  KOŁO SZACHOWE

  08.09.2018 r.
  (sobota)

  10:00-11:30 grupa początkująca

  11:30-13:00 grupa zaawansowana

  Sułkowicki Ośrodek Kultury

  BALET

  TANIEC NOWOCZESNY

  + RETRO NOWI UCZESTNICY

  10.09.2018 r. (poniedziałek)

  17:00-18:00

  Sułkowicki Ośrodek Kultury

  ZT RETRO

  (OSOBY TAŃCZĄCE W RETRO W UBIEGŁYM ROKU)

  10.09.2018 r. (poniedziałek)

  18:00-19:00

  Sułkowicki Ośrodek Kultury

  KARATE

  10.09.2018 r.
  (poniedziałek)

  17:30-18:30

  Sułkowicki Ośrodek Kultury

   

  NAUKA GRY NA GITARZE
   

  12.09.2018 r.
  (środa)

  13:00-20:00

  Sułkowicki Ośrodek Kultury

  WYJAZDY NA BASEN

  15.09.2018 r.
  (sobota)

  wyjazd 8:30 z rynku w Sułkowicach

  Kryta Pływalnia AQUARIUS Myślenice

   

  NAUKA GRY NA INSTRUMENTACH DĘTYCH

  12.09.2018 r.
  (środa)

  17:30-20:30

  Sułkowicki Ośrodek Kultury

  DZIECI CHUDEGO

  (SPOTKANIE DLA DZIECI NALEŻĄCYCH DO ZESPOŁU W POPRZEDNIM ROKU)

  13.09.2018 r.
  (czwartek)
  16:15-17:15

  Sułkowicki Ośrodek Kultury

  INDYWIDUALNE ZAJĘCIA WOKALNE

  Czwartek 14:00-18:30

  Sułkowicki Ośrodek Kultury

  GIMNASTYKA KOREKCYJNA

  Zajęcia będą organizowane od października

   jeśli zbierze się  grupa min. 5 osób

  Sułkowicki Ośrodek Kultury

 • Program Czyste Powietrze

  Program Czyste Powietrze

  Spotkanie organizowane przez Ministerstwo Środowiska odbędzie się 17 września 2018 r. o godz. 18:00

  w Sułkowickim Ośrodku Kultury, ul. 1 Maja 70, 32- 440 Sułkowice.

  Więcej informacji na temat programu CZYSTE POWIETRZE

   

 • Grzybobranie czas start!

  Sułkowicki Ośrodek Kultury jak co roku prowadzi wakacyjny konkurs na największego i nacięższego grzyba sezonu. Również tego lata została zainaugurowana i otwarta kolejna jego edycja, która potrwa aż do jesieni. Mamy nadzieję, że sezon 2018 będzie przynajmniej tak dobry lub jeszcze lepszy niż poprzedni.

  Pierwsze grzyby przyniesione do SOK-u to borowiki szlachetne. Gratulujemy znalazcom i życzymy koszy wypełnionych grzybami aż po same brzegi!

  Zachęcamy pozostałych grzybiarzy z naszej okolicy do wzięcia udziału w konkursie. Przypominamy , że  grzyby można przynosić do Sułkowickiego Ośrodka Kultury, od pon.-pt. w godz. 9:00-21:00

  Zdjęcia w galerii: http://sok.sulkowice.pl/photos/?photo=album&gallery=120#gallery/120

 • Fotorelacja z Dni Sułkowic 2018 r.

  Krótka fotorelacja z Dni Sułkowic 2018, który odbyły się 7-8 lipca na stadionie w Sułkowicach.

  Fot. Joanna Gatlik- Kopciuch

 • II Audycja Koła Gitarowego

  II Audycja Koła Gitarowego

  W ubiegłą środę 27.06.2018 r. w Sułkowickim Ośrodku Kultury miało miejsce wyjątkowe wydarzenie- Audycja Uczniów Koła Gitarowego. W sali widowiskowej SOK, tuż przed godziną 17, zaczęła gromadzić się publiczność. Słuchacze przybyli aby podziwiać muzyczne postępy podopiecznych Pana Mateusza Gniewka. Audycja, podczas której każdy z uczniów Koła Gitarowego SOK mógł pokazać swoje umiejętności muzyczne, była bardzo udana .

   

  Serdecznie gratulujemy występującym oraz inicjatorowi Panu Mateuszowi za tak wspaniały występ i życzymy dalszego rozwoju!

   

  II Audycja Koła Gitarowego - Obrazek 1

   

   Więcej zdjęć w galerii: https://sok-sulkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=116


  B.S

 • Nagroda Starosty w dziedzinie kultury dla Chóru Seniorów z Rudnika

  Nagroda Starosty w dziedzinie kultury dla Chóru Seniorów z Rudnika

  Po raz kolejny Starosta Myślenicki przyznał nagrody w dziedzinie kultury i sportu - Jesteście przyszłością naszej Ojczyzny. Ludzie odchodzą, a rzeczy piękne po nich zostają -mówił na uroczystości wręczenia nagród starosta Józef Tomal.

   

  Nagrody te przyznawane są artystom, organizacjom i działaczom środowisk kulturalnych, sportowcom, propagatorom sztuki i aktywności fizycznej, trenerom
  i zawodnikom. W tym roku pula wszystkich nagród wyniosła 60 tysięcy złotych. - Cieszymy się, że my dorośli potrafimy mobilizować dzieci i młodzież do pielęgnacji kultury i tradycji oraz propagowania sportu na terenie naszego regionu – zapewnia Starosta Tomal.

  Wręczenie nagród odbyło się w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach, na uroczystości obecni byli: Józef Tomal Starosta Myślenicki, Andrzej Pułka Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Jacek Pasiowiec Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu, członkowie Zarządu Powiatu ( Krzysztof Halek, Bolesław Pajka) i radni powiatowi, Jan Wójcik Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu oraz Jerzy Cachel Dyrektor Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego. Wszyscy serdecznie gratulowali osobom wyróżnionym. Uroczystość została uświetniona przez występ Zespołu Regionalnego „Mali Węglowianie” oraz scholi, która działa przy parafii Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni.

  W dziedzinie kultury nagrodzeni zostali: Zespół Regionalny „Mali Węglowianie” (dziecięcy zespół regionalny, mający liczne sukcesy w przeglądach i imprezach artystycznych), Joanna Kazanecka (organizator, koordynator zbiórek publicznych na remont starych, zabytkowych nagrobków), Kazimierz Budyn (poeta, laureat konkursów literackich, członek Myślenickiej Grupy Literackiej TILIA), Teresa Hans (założycielka i opiekunka scholi przy parafii Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni, czołowe miejsca w konkursach i przeglądach pieśni religijnych), Jan Druzgała (prezes OSP w Pcimiu, społecznik, pomysłodawca i założyciel Orkiestry Dętej OSP Pcim), Stowarzyszenie KAT Dobczyce (działa od 2012 r., organizator koncertów w ramach Dobczyckich Zaduszek Muzycznych, inicjator Jarmarku Świątecznego w Dobczycach), Mieczysław Nowak (fotograf, współzałożyciel Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto), Chór Seniorów Zespołu Pieśni i Tańca Elegia w Rudniku (istnieje od 2009 r., w repertuarze pieśni regionalne, patriotyczne, towarzyskie i religijne, w 2017 r. Nagroda Samorządowa), Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice (działa od 2012 r., organizator corocznego Pikniku Integracyjnego oraz Konfrontacji Muzycznych „Śpiewam Sercem”), Edyta Starzec – Sobieszkoda (nauczyciel, pedagog, Członkini Rady Sołeckiej Jawornika oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wodzirejów, założycielka i prezes Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet Jawornika), Chór Gaudium Skomielna Biała (uświetnia uroczystości religijne, patriotyczne oraz okolicznościowe, laureat wielu konkursów), Stowarzyszenie „My Łęczanie” (działalność charytatywna oraz pielęgnowanie tradycji regionu od 2013 r.), Zespół Taneczny INTOX przy MGOKiS w Dobczycach (działa od 2007r., udział w imprezach oraz konkurach na szczeblu powiatowym oraz wojewódzkim), Grupa Teatralna MISTERIUM działająca przy Parafii NNMP w Myślenicach (grupa aktorów –amatorów, wystawiła 12 spektakli, w tym 4 tradycyjne Misteria Męki Pańskiej, zagrała 150 spektakli), Franciszek Szymula (uczeń PSM I st. w Myślenicach w 4 klasie fortepianu, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych), Zespół wokalny CANTATA (od 2006 r., promuje nasz region na festiwalach i konkursach chóralnych o randze regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej).

  Nagroda Starosty w dziedzinie kultury dla Chóru Seniorów z Rudnika - Obrazek 1  Nagroda Starosty w dziedzinie kultury dla Chóru Seniorów z Rudnika - Obrazek 2

  W dziedzinie sportu nagrodzeni zostali: Wiktor Piwowarski (zawodnik i trener tenisa stołowego w LZS „Jutrzenka”, prezes Ogniska TKKF w Dobczycach, założyciel i trener ULKS „Zaklik” w Zakliczynie, trener II klasy tenisa stołowego, kierownik sekcji gimnastycznej AZS AWF Kraków), Kamil Pawłowski (szachista, zwycięzca wielu turniejów szachowych w kategorii dzieci, zwycięzca Międzynarodowego Kongresu Edukacyjnego - Szachy i IT), Kamil Sałach (piłkarz, reprezentant Polski Międzynarodowej Federacji Osób Niepełnosprawnych), Daria Szuba-Łata (pływaczka z sukcesami na arenie Małopolskiej), Adam Czerwiński (lekkoatleta, biegacz średniodystansowy, reprezentant Polski, członek kadry Narodowej, wielokrotny Mistrz Polski, uczestnik Mistrzostw Europy), Mateusz Brożyna (szachista, czołowy zawodnik w Polsce w kategorii do 18 lat, Mistrz Polski w szachach błyskawicznych), Marek Pajka (zawodnik, trener juniorów starszych i bramkarzy w klubie sportowym „Orzeł” Myślenice), Michał Cichoń (trener młodzików i grup początkujących w klubie sportowym „Orzeł” Myślenice), Dawid Suder (trener drużyny juniorów młodszych i seniorów klubu sportowego „Orzeł” Myślenice), Małgorzata Bajer (biegaczka narciarska, medalistka zawodów narciarskich rangi Mistrzostw Świata), Piotr Jędrocha (zawodnik, trener i prezes Klubu Sportowego „Beskid” Tokarnia), Piotr Żuk (trener drużyn młodzieżowych Klubu Sportowego „Raba” Dobczyce, trener drużyny seniorskiej), Agnieszka Pustelnik (trener pływania i ratownictwa wodnego dzieci, młodzieży i dorosłych), Maciej Górka (piłkarz, sędzia piłkarski, współzałożyciel klubu sportowego LKS „Górki” oraz drużyny z parafii św. Brata Alberta w Myślenicach), Adrian Poradzisz (zawodnik zapasów i sumo, reprezentant Polski, Mistrzostw Polski, medalista Mistrzostw Europy, medalista Pucharu Polski), Jan Mastela (zawodnik zapasów i sumo, medalista Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Młodzików, członek Kadry Wojewódzkiej i Kadry Narodowej Kadetów).


  Żródło: www.myslenicki.pl

  Więcej zdjęć na: http://www.myslenicki.pl/pl/content/view/4775/45/

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Sułkowicki Ośrodek Kultury
  32-440 Sułkowice, ul. 1 Maja 70
 • (12) 273 34 59

  Dyrektor SOK
  735 998 869

Galeria zdjęć